A borhamisítást és a téves címkét is egy hónapos kényszerszünettel büntették
Tavaly 2300 bormintát vettek pincészetekben és kereskedelmi egységekben a borhatóság ellenőrei és majdnem minden második bornál találtak valamilyen hibát. Akadtak hamisítványra, másutt közfogyasztásra alkalmatlan bor miatt kellett intézkedni, de volt olyan palackozó is, ahol a címke szövegezése nem stimmelt.
Féltucatnyi pincészetben találtak hamis bort a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal borminősítési igazgatósága ellenőrei. Volt olyan soltvadkerti palackozó is, amelynek "bora" még közfogyasztásra sem volt alkalmas. A pincészeteket egy hónapra bezáratták, és a hamísítók ügyét átadták az illetékes vámhivatalnak is.
Szőke János, az igazgatóság ellenőrzésekért felelős igazgatóhelyettese elmondta: a vétkes cégek neveinek nyilvánosságra hozatala az eljárás része, de ezen kívül még tekintélyes pénzbírságot is kirónak rájuk. Megtudtuk azt is, hogy tavaly összesen 2300 ellenőrzést végeztek, s az esetek 41 százalékában nem találtak valami problémát. (Korábban volt olyan esztendő, amikor ugyanez az arány 71 százalék volt.) Hozzátette, ez a magas szám nem a hazai borászatot minősíti, hanem a jól informált hatóságot, ugyanis nem vaktában, hanem célzottan ellenőriznek.
A Csehországban december elején borhamisítás hírébe keveredett magyar borászatnál, a csengődi Velezvin Kft.-nél is jártak a hatóság emberei, és harminc napra be is záratták a pincét, mivel valótlan kereskedelmi megnevezéssel értékesített bort más EU-tagországba. Velez Imre, a borászat tulajdonosa lapunknak elmondta, hogy a minőséggel nem volt semmilyen probléma, csak a címke szövegét kifogásolták az ellenőrök. Szőke János szerint az üvegek címkéjén hamisan tüntették fel a származási helyet.
NOL